Погляд в майбутнє: навіщо дітям вивчати програмування

З розвитком інформаційних систем і технологій світ все більше потребує програмістів. За даними Бюро статистики праці США, в країні в наступному десятилітті відкриють 1,4 млн вакансій, пов'язаних з програмуванням.
Причин для вивчення більше, ніж здається на перший погляд
З розвитком інформаційних систем і технологій світ все більше потребує програмістів. За даними Бюро статистики праці США, в країні в наступному десятилітті відкриють 1,4 млн вакансій, пов'язаних з програмуванням. І всього 400 000 з них зможуть закрити. Крім того, в США позиції, пов'язані з програмуванням, постійно знаходяться в топі рейтингу робіт.

Якщо розглядати Європу та Україну, то ситуація дуже схожа. Звичайно, в українському IT-секторі є багато інших завдань з розвитку та росту індустрії. Але питання появи та виховання нових кадрів залишається актуальним для всього ринку. Де їх взяти?
Як навчання відбувається за кордоном
На Заході багато уваги приділяють не тільки загальній освіті, а й навчання дітей шкільного віку комп'ютерної науки. Один з посилів екс-президента США Барака Обами підліткам – "не просто грайте на своєму смартфоні, а програмуйте його". Але навіщо всім дітям вивчати програмування? Причин більше, ніж може здатися на перший погляд.

Сьогодні технології розвиваються та поширюються по всьому світу швидкими темпами. Варто врахувати, що швидкість цього поширення буде тільки збільшуватися. Кожній сучасній дитині важливо розуміти, як і яким чином працюють програми ітаапаратне забезпечення.
Прикладом захопленості технологіями може стати шестикласник однієї з американських шкіл Томас Суарес, який вже встиг взяти участь у всесвітній міжгалузевій конференції TEDx. На заході він розповів про свою фірму CarrotCorp і про те, як самостійно створює програми для магазину додатків App Store. На YouTube його виступ подивилися вже 2,7 млн осіб. Томас вважає, що програмування дає дітям нові інструменти та можливості для самовираження. Такої ж думки дотримується й співробітник Медіалабораторії MIT. "Програмуючи, діти самі створюють собі іграшки", – додає він. Крім того, у дітей, що грають у відеоігри, розвиваються навички уваги. Такі висновки зробили вчені Центру візуальних наук Університету Рочестера (США), що проводили дослідження серед граючих і тих, що не грають у відеоігри дітей 7-22 років.

Вивчення мов зараз більш ніж актуальне питання. У сфері інформаційних технологій англійська – обов'язкова. Програмуючи, діти практикують знання мови.
У західних спеціалізованих ЗМІ часто можна зустріти фразу "слідування логікою програмування тренує аналітичні здібності дітей". У свою чергу австралійський вчитель Кейт Хеггарт вважає, що програмування вчить дитину ретельніше перевіряти зроблену роботу, підходити логічно до виконання завдань, правильно ставити запитання та працювати в команді.
Для чого вивчати програмування
Онлайн-платформа Tynker.com з вивчення дітьми програмування називає чотири причини заохочувати дитячий інтерес до IT:
  • розвиток креативності;
  • розвиток експериментальної жилки;
  • розвиток навички задіяти в процесах обидві півкулі мозку;
  • підняття впевненості при створенні чогось нового.

Ми часто захоплюємося західними підходами до освіти. Наприклад, в Естонії з 2012 року почали навчати програмування першокласників. Навіщо? Естонські чиновники підтримують раннє різнобічне навчання дітей, вважаючи, що це допоможе їм бути готовими до стрімкого розвитку технологій. Крім цього, граючи у відеоігри, діти вчаться їх створювати разом з іншими дітьми.
Чого навчають дітей
На Заході дітям викладають основи візуального програмування за допомогою мов програмування Scratch, HTML+CSS, JavaScript, Python. Трохи пізніше додають до програми вивчення основ програмування апаратного забезпечення (Arduino та Raspberry Pi). Природно, навчають і програмування блоками.

Глибина знань залежить від віку. З трьох років пояснюють поняття алгоритмів, вчать виконувати дії на блоках, навчають базовим командам в іграх. З шести років викладають базові знання на Scratch, HTML+CSS, JavaScript, Python (ігри, анімації, сайти, додатки), а також основи програмування апаратного забезпечення (Arduino та Raspberry Pi) й програмування блоками – Google Project Blocks. Знаючи найпростіші мови програмування, діти можуть цілеспрямовано продовжити вивчення мови (наприклад, JavaScript) або почати вивчати іншу.

Побита фраза "діти – наше майбутнє" зараз звучить як ніколи актуально. А з розвитком технологій світ все більше потребуватиме різнобічно розвинених дітей, які зможуть не тільки пристосуватися до нововведень, а й генерувати нові ідеї. Навчаючи дітей програмуванню з раннього віку, ми допоможемо їм бути готовими до таких змін. В Україні це питання потрібно вирішувати на державному рівні. Як варіант – викладати дітям програмування в ігровій формі. Це допоможе вирішити два основних освітніх виклики українських шкіл: низьку мотивацію вивчення та слабкий рівень розуміння комп'ютерних наук.
Хочете допомогти дитині знайти свій шлях та адаптувати її до дорослого життя? Ми готові допомогти вам в цьому
Залиште заявку
Для того, щоб отримати актуальну інформацію, або ж якщо у вас виникли запитання, переживання чи сумніви - зареєструйтесь на консультацію з профорієнтації.